poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
sobota, 13 grudnia 2014
Od piątku Mała Galeria w Miejskim Centrum Kultury gości prace artystów, których, mimo, że są rozsiani po kraju, łączy zamiłowanie do sztuki i ziemi świętokrzyskiej.
Mimo półwiecza istnienia, to pierwsza wystawa Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich w naszym mieście. Są wśród nich także skarżyszczanie, m.in. Barbara Obara i Wacław Makocki.
Do zgromadzonych zwróciła się Władysława Szproch, wiceprezes stowarzyszenia, gratulując członkom długoletniej działalności. Każdemu z nich wręczyła okolicznościowy dyplom. – Każdy z naszych artystów to osobna księga i wielki dorobek – powiedziała.
Z okazji jubileuszu nie zabrakło szampana i pamiątkowych zdjęć. Do jednego z nich artyści zaprosili młodych aktorów z MCK, którzy w sąsiedniej sali mieli garderobę.
Na wystawie swoje dzieła prezentują:
Stowarzyszenie Artystów Plastyków Świętokrzyskich w Kielcach to jedno z prężniej działających stowarzyszeń twórczych w naszym województwie. Powstało 22 listopada 1964 roku, a więc w roku 2014 obchodzi 50 lat istnienia. Zrzesza ono kilkudziesięcioro artystów reprezentujących różne grupy zawodowe i społeczne. Wszystkich łączy ta sama pasja: prawdziwa miłość do sztuk pięknych i „małej ojczyzny – Kielecczyzny”, w której żyją i tworzą. Są to ludzie, dla których szeroko pojęta sztuka i proces twórczy są w życiu sprawą nadrzędną. Jest w nich wola stwarzania lepszego świata oraz przybliżanie jego nieprawdopodobnej głębi i piękna. Zauroczeni przyrodą świętokrzyską zaklinają widoki i zabytki tej krainy w różnych tworzywach i rozmaitych formach wyrazu artystycznego. Czynią to indywidualnie lub zbiorowo na wieloosobowych plenerach.
W artystycznej pracy stosują różnorodne techniki plastyczne: malują ( olej, akryl, akwarela, tempera, pastel, gwasz), rzeźbią, rysują, tkają, uprawiają techniki własne i sztukę użytkową. To także działacze społeczni na niwie rodzimej kultury. Opowiadają się za wzruszeniem jakiego dostarcza im otaczający świat i własna wyobraźnia. Starają się utrwalić to, co czas nieubłaganie niszczy, zatrzymać na płaszczyźnie własne, choć różne wzruszenia, takimi środkami, jakie uważają za właściwe i na jakie pozwala im warsztat twórczy. Wypowiadając się poprzez swoje dzieła i prezentując je publiczności spełniają służebną rolę wobec wrażliwego odbiorcy, kształtując jego pozytywny stosunek do sztuki, przyrody, ukochanej Ojczyzny – Kielecczyzny i do jej mieszkańców.
Władysława Szproch
Wystawa czynna jest do 4 stycznia 2015 roku. Wstęp jest bezpłatny.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: