poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
czwartek, 28 maja 2015
Mistrz w sztuce gry bębnach dundun i djembe, znakomity perkusjonista, artysta i doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki Afryki Zachodniej prowadził zajęcia w Miejskim Centrum Kultury.
Niezwykłego gościa zaprosiło do nas Studium Instrumentów Etnicznych. 22 i 23 maja odbyły się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz wspólnego grania tradycyjnych afrykańskich rytmów uczestnicy zapoznali się z kulturą afrykańską czy też z pieśniami afrykańskimi, które są wykonywane w Gwinei podczas łowienia ryb, ślubów i innych ważnych wydarzeń w życiu lokalnej społeczności.
W warsztatach wzięli udział uczniowie skarżyskiej szkółki Studium Instrumentów Etnicznych, jak i goście, którzy interesują się tradycją i muzyką afrykańską. Uczestnicy byli zachwyceni fantastyczną atmosferą, co można wyczuć w wypowiedziach. Oto niektóre z nich:
Adrian Adamski:
Oprócz tego, że tak najzwyczajniej w świecie świetnie się na warsztatach bawiłem, oczywiście niezaprzeczalna jest wartość edukacyjna spotkania oko w oko z Gaspardem. Mistrz otwiera umysły na świat tradycyjnych rytmów djembe, to nie tylko sam dźwięk, ale i kultura. Gaspard posiada znakomite umiejętności natychmiastowego dopasowania się do potrzeb i poziomu grupy, a potem wydobycia z ucznia więcej, niż ten spodziewa się od samego siebie.
Świetna energia grupy na warsztatach została przez prowadzącego znakomicie zogniskowana. Po czterech godzinach mam wrażenie, jakbym przećwiczył uczciwie cztery zupełnie inne jednostki czasu. Jakby tego było mało, dla samych tylko tych krótkich chwil, gdy pomiędzy ćwiczeniami Gaspard serwował nam solowe minikoncerty, było warto. Unikalnym doświadczeniem jest gra w jednym kręgu z człowiekiem, który całe swoje życie złożył na ołtarzu rytmu.
Agata Jaszewska:
Warsztaty z Gaspardem były dla mnie miłym doświadczeniem. Dzięki temu nauczyłam się kilku nowych, ciekawych rytmów a tym samym dowiedziałam się wiele o kulturze afrykańskiej, ponieważ Gaspard opowiadał, w jakich okolicznościach gra się dany rytm. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Bardzo serdecznie polecam wszystkim i jeśli tylko będzie taka okazja to z pewnością wezmę udział w kolejnych warsztatach.
Te wypowiedzi potwierdziły tezę Piotra Stefańskiego, że spotkania z mistrzem instrumentu są kluczowe w procesie edukacyjnym. Z pewnością warsztaty można zaliczyć do udanych. Możemy się spodziewać kolejnych lekcji mistrza gdyż Studium nawiązało z Gaspardem stałą współpracę w zakresie edukacji muzycznej. Warsztaty zaprojektowała i zrealizowała Kaja Gębska.
Gaspard Conde – mistrz w sztuce gry na bębnach dundun oraz djembe. Urodził się w stolicy Gwinei, Konakry, choć jego rodzina pochodzi z wioski Kouroussa w północnej części kraju. Piękno muzyki odkrył u boku swej babci, Cisse Diabate, która śpiewała w ludowym zespole Kourroussa. Zachęcany przez babcię do muzykowania, pokochał grę na djembę, a zwłaszcza muzykę tradycyjną.
Zaczął grać na bębnach w wieku 11 lat, w zespole baletu Saamata de Guinee. Następnie wstąpił do baletu Sourakhata, aby uczyć się gry od gwinejskich mistrzów. Razem z jednym z nich, Mouctarem Toure stworzył niezależny zespół, Tourekounda. Współpracował także z licznymi baletami w stolicy (Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d’Afrique, la Percussion Wassa de Morcire Camara, i la groupe Kouroukanfouwa), z którymi podróżował także po kraju. W trakcie swojego rozwoju artystycznego z ucznia zmienił się w nauczyciela i kierownika muzycznego baletu Sourakhata. Przed przyjazdem do Polski wychowywał już kolejne pokolenie młodych gwinejskich perkusistów.
Tekst i zdjęcia: SIE
Dodaj komentarz: