poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
poniedziałek, 22 czerwca 2015
W Miejskim Centrum Kultury można oglądać wystawę zdjęć, która przybyła do Polski ze Stanów Zjednoczonych.
We wstępie do wystawy czytamy:
Niewielu spośród ocalonych z Zagłady może opowiedzieć swoje historie przy pomocy zdjęć – zwłaszcza takich, które sami zrobili. Szczupłość dokumentacji świadczy o tym, jak trudno było więźniom zatrzymać jakiekolwiek przedmioty osobiste. Wyjątek może stanowić ta garstka partyzantów, którym udało się ukryć sprzęt fotograficzny lub zdobyć go z narażeniem życia.
Być może jedynym żydowskim fotografem, któremu udało się zarejestrować życie żydowskiej partyzantki, jest Fajgel „Faye” Łaziebnik Schulman, która przez dwa i pół roku walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej w lasach przy dawnej granicy polsko-radzieckiej.
Faye Schulman nauczyła się robić zdjęcia od brata Mojsze, mając dziesięć lat. Gdy naziści likwidowali żydowskie getto w jej rodzinnym mieście Lenin (obecnie wieś na Białorusi), Faye, dzięki swoim umiejętnościom fotograficznym, znalazła się w gronie sześciu „przydatnych” Żydów, których oszczędzono. Miała robić zdjęcia dla nazistów. Gdy Lenin zaatakowali partyzanci, wstąpiła w ich szeregi. Jej zdjęcia są jednocześnie jej wspomnieniami z tamtego okresu.
We wstępie czytamy dalej:
Dzięki jej słowom, fotografie stają się żywe i poruszające, a ich widz może w pełni odczuć zgrozę wojny, determinację i pragnienie zemsty oraz hart kobiecego ducha.
A w epilogu Faye Schulman mówi:
Czy mam ulubione zdjęcie? To, na którym widać całą moją rodzinę, zanim została zamordowana.
Wystawa została zorganizowana przez Jewish Partisan Educational Foundation z San Francisco. Kurator: dr Jill Vexler. W Polsce prezentacja wystawy koordynowana jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie (www.galiciajewishmuseum.org). Wystawa była dotychczas prezentowana m.in. w Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie, Sosnowcu, Warszawie, Słupsku, Łodzi, Radomiu, Kielcach i Zamościu.
Wystawa będzie czynna do 30 czerwca, w godzinach otwarcia Miejskiego Centrum Kultury. Wstęp jest bezpłatny.
Paweł Wełpa
Komentarze (3):
· odpowiedz
· zgłoś
· odpowiedz
· zgłoś
Niech każdy robi to, na czym się zna, nie powinno się wchodzić "w drogę" jedni drugim.
· odpowiedz
· zgłoś
Zapewniam, że będzie z tego więcej pożytku niż jest teraz.