poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 23 sierpnia 2015
Tylko 15% Polaków poprawnie korzysta z pasów bezpieczeństwa, a większość z nich popełnia co najmniej jeden błąd wpływający negatywnie na bezpieczeństwo ich podróży. Podróżni odwiedzający MOP przy trasie S7 w Suchedniowie mieli okazję poznać „mistrzowskie” zasady bezpieczeństwa.
Firma Lotos, we współpracy z policją i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, od maja br. na stacjach Lotos organizuje tzw. „pit-stopy”, gdzie eksperci weryfikują poprawność stosowania pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci w samochodach Polaków. Ambasadorem kampanii jest Kajetan Kajetanowicz.
O wyniki prowadzonych badań zapytaliśmy jedną z organizatorek akcji, Dorotę Olszewską. – Dziennie kontrolujemy około 100 pojazdów. Okazuje się, że tylko 15% pasażerów poprawnie wykorzystuje pasy w samochodach, a większość z nich popełnia co najmniej jeden błąd, który źle wpływa na ich bezpieczeństwo. – informuje. Najczęstszymi błędami przy zapinaniu pasów są jego skręcenie, niedociągnięcie lub złe ułożenie.
W ramach akcji, oprócz sposobu używania pasów, organizatorzy badali też poprawność wykorzystywania fotelików dla dzieci. – Większość osób badanych korzysta z fotelików, ale większość montuje je w samochodach w sposób nieprawidłowy. Zdarzają się rodzice przewożący swoje pociechy na podstawkach. Co prawda jest to dozwolone, ale tego nie zalecamy. Podstawki nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa dzieciom, nie chronią głowy i barków. Przy przewożeniu na podstawce wystąpić może zjawisko „nurkowania”. Wówczas dziecko wyślizguje się z nieprzypiętej podstawki – ostrzega prowadząca, Dorota Olszewska.
Eksperci z firmy Lotos korzystają z nowoczesnych, a nawet prototypowych urządzeń. Uczestnikom akcji wręczają materiały promocyjne – ulotki informacyjne, puzzle dla dzieci, czapki, plecaki czy smycze. W ramach akcji „pit-stopy” odwiedziły już 17 polskich miast. Organizatorzy odwiedzą jeszcze Gdańsk i Łódź.
Jak prawidłowo zapinać pasy?
- Pas powinien przylegać płasko do ciała. Poskręcany pas w chwili wypadku powoduje uszkodzenia organów wewnętrznych, pęknięcia i złamania kości.
- Pasy muszą być dociągnięte, nie powinno być żadnych luzów pomiędzy ciałem pasażera a pasami. Podczas wypadku luzy mogą spowodować dodatkowe uderzenie pasażera w pas bezpieczeństwa, złe ułożenie się pasa może doprowadzić do obrażeń narządów wewnętrznych.
- Barkowa część pasów bezpieczeństwa powinna przebiegać przez środek barku, bliżej szyi, dalej od skraju barku, oraz przez środek mostka. Złe ułożenie pasów spowoduje podczas wypadku wysunięcie się ciała pasażera z pasów bezpieczeństwa, uderzenie w kierownicę lub szybę pojazdu.
- Biodrowa część pasa powinna być poprowadzona poniżej kolców biodrowych, w przeciwnym przypadku w chwili zderzenia pojazdu pas bezpieczeństwa może przesunąć się na brzuch i uszkodzić narządy wewnętrzne.
- Bez zapiętych pasów bezpieczeństwa poduszka powietrzna zadziała, ale nie uratuje życia lub doprowadzi do powstania urazów. W autach nowszej generacji, jeśli nie zapniemy pasów bezpieczeństwa, w chwili wypadku poduszka nie zadziała w ogóle.
Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w foteliku?
- Dobierz fotelik odpowiedni do wagi, wzrostu i wieku dziecka.
- Sprawdź wyniki fotelika w niezależnych testach zderzeniowych.
- Dobierz fotelik do swojego auta, przymierzając go. Sprawdź, czy pasy samochodowe są wystarczająco długie, kanapa odpowiednio wyprofilowana oraz czy uda ci się stabilnie zamontować na niej fotelik. Mogą się także pojawić problemy ze zbyt wysoko zamontowanym ISOFIX-em, zbyt długimi zamkami pasów, za krótką nogą podpierającą fotelik lub schowkiem w podłodze.
- Montażu fotelika dokonaj zgodnie z instrukcją obsługi, a jeśli nie jesteś pewien, czy robisz to właściwie – poproś o pomoc w sklepie w chwili zakupu. Poprawny montaż zapewnia bezpieczeństwo twojego dziecka w chwili wypadku. Postaraj się jak najdłużej przewozić dziecko w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy.
- Przewożąc na przednim siedzeniu dziecko siedzące w foteliku usytuowanym tyłem do kierunku jazdy, zadbaj o to, aby poduszka powietrzna była wyłączona. Zalecamy przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym na tylnym siedzeniu samochodu. System ISOFIX zwiększa bezpieczeństwo dzieci przewożonych w fotelikach. W przypadku dzieci o wadze do 13 kg bezpieczniej jest skorzystać z wersji fotelika z tzw. bazą (montowaną z użyciem pasów lub systemu ISOFIX), gdyż montaż tej wersji fotelika jest łatwiejszy, wyklucza możliwość popełnienia błędu, a ponadto jest bardziej stabilny i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa dziecka.
- Najlepiej, jeśli zamontujesz fotelik pośrodku tylnej kanapy samochodu. Ważne, aby była ona pełnowymiarowa oraz miała trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub ISOFIX. Jeśli tylna kanapa auta nie spełnia tych kryteriów – zamontuj fotelik za fotelem pasażera.
- Sprawdź, czy pasy uprzęży, lub pasy samochodowe, którymi zapięte jest dziecko w foteliku nie są skręcone. W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy pasy fotelika powinny zostać zapięte nieco niżej lub na tym samym poziomie co ramiona dziecka. W fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy pasy fotelika powinny znajdować się na wysokości lub nieco powyżej ramion dziecka. Pasy powinny zostać dociągnięte oraz ściśle przylegać do ciała dziecka, gdyż w przeciwnym wypadku dziecko będzie narażone na wypadnięcie z fotelika.
Więcej szczegółów na temat akcji dostępnych jest na stronie firmy Lotos.
Tekst i zdjęcia: Karol Szapsza
Wykorzystano materiały kampanii informacyjnej Lotos
Dodaj komentarz: