poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
wtorek, 27 sierpnia 2013
Wernisaż fotograficznej wystawy „Portret życia” Włodzimierza Płanety odbył się w piątek w Gminnym Ośrodku Kultury „Zameczek” w Bliżynie.
Zanim autor opowiedział o prezentowanych zdjęciach, wprowadził obecnych w świat fotografa-portrecisty. Jak stwierdził, podobnych jemu fotografów, specjalizujących się w portrecie, nie ma wielu. Truizmem jest stwierdzenie, że portretowanie za pomocą aparatu na wysokim poziomie jest trudną sztuką. To także branie odpowiedzialności za wizerunek modela. Zadaniem autora portretu foto jest więc „oswojenie” go z obiektywem.
Na zdjęciach Włodzimierza Płanety modelom często towarzyszy jakiś przedmiot – „atrybut”. Najczęściej jest on w jakiś sposób powiązany z zawodem, osobowością czy charakterem portretowanej osoby. Przedmiot taki ułatwia proces fotografowania zarówno autorowi zdjęcia, jak i osobie fotografowanej. Zazwyczaj dopowiada coś do portretu, tworzy kontekst, a modelowi, który koncentruje się na nim, pomaga lepiej odnaleźć się w otoczeniu.
Jak twierdzi autor, każdy portret to nowe odkrycie, za każdym kryje się jakaś opowieść. Jest to zatrzymanie czasu w ułamku sekundy. Aby portretowanie za pomocą aparatu było zakończone sukcesem, musi być świadome. Właśnie tej sztuki Włodzimerz Płaneta uczy na organizowanych przez siebie warsztatach. To głównie właśnie portrety ich uczestników możemy oglądać na wystawie.
Włodzimierz Płaneta – fotografią zajmuje się zawodowo od 1986 r. Popularyzator sztuki fotografii, od 20 lat prowadzi Warsztaty Fotograficzne w Krakowie. Stale współpracuje jako fotograf niezależny z krakowską prasą. Ulubione tematy: krajobraz, portret charakterystyczny, akt i Kraków. Brał udział w ok. 120 wystawach, otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Wraz z uczestnikami warsztatów zorganizował ponad 100 wystaw w kraju i za granicą. Komisarz i organizator 49. Otwartych Plenerów Fotograficznych we wsi Mostki, organizator corocznych plenerów fotograficznych w Pradze, Budapeszcie, Kijowie i Wenecji, kierownik trzynastu wypraw fotograficznych do północnej Skandynawii, na archipelag Lofotów, na Wyspy Owcze, Islandię, a ostatnio do Szanghaju, Nowego Jorku i Waszyngtonu. Od 1998 r. prowadzi w Krakowie Studio Fotografii Użytkowej „F-Z”.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: