poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
czwartek, 29 października 2015
Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości, po chorobach serca i nowotworach, przyczynę zgonów. W przypadku wystąpienia udaru ważna jest szybkość działania.
Światowy Dzień Udaru Mózgu ustanowiony został przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization – WSO). Został powołany w celu uświadomienia społeczeństwu, że udar mózgu jest częstą i groźną chorobą. Jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci oraz główną przyczyną trwałego kalectwa wśród osób dorosłych.
Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku włączył się w obchody tego dnia. Przed lecznicą ustawiony był punkt informacyjny, gdzie można było dowiedzieć się wszystkiego o udarze, jak mu zapobiegać oraz jak postępować w przypadku jego wystąpienia.
W Miejskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie edukacyjne. Jego prelegentami byli: Jan Stoiński, Kierownik Oddziału Neurologii w skarżyskim szpitalu oraz Jolanta Ozdoba-Rot neurolog szpitala.
Jan Stoiński wymienił czynniki, które sprzyjają występowaniu udaru. Dzielą się one na modyfikowalne (na które człowiek ma wpływ i może je zredukować) oraz niemodyfikowalne. Przedstawił również klasyfikację udarów (niedokrwienny, krwotoczny oraz żylny) i objawy towarzyszące wystąpieniu udaru. Zaprezentował też szereg ciekawostek i faktów dotyczących ludzkiego mózgu.
Jolanta Ozdoba-Rot mówiła o leczeniu i profilaktyce udaru mózgu. Zwróciła uwagę, że choroba ta stanowi nie tylko poważny problem medyczny, ale też społeczny i ekonomiczny.
Współczynniki zapadalności na udar mózgu w naszym kraju wynoszą
Oznacza to, że zapadalność na udar mózgu w Polsce kształtuje się i utrzymuje na średnim poziomie europejskim. Znacznie gorzej przedstawia się problem umieralności chorych z udarem mózgu. Wynosi ona:
Jest więc jedną z wyższych w Europie. Śmiertelność w Europie Zachodniej kształtuje się od 18 do 25%, a w Polsce wynosi około 32%.
Niekorzystny jest również współczynnik niepełnosprawności chorych, którzy przeżyli udar mózgu. W krajach wysoko rozwiniętych około 50% chorych pozostaje niepełnosprawnymi, w Polsce współczynnik ten wynosi ok. 70%.
Z powodu dużej umieralności, a także wysokiego współczynnika niepełnosprawności problem leczenia i profilaktyki udaru mózgu jest szczególnie istotny. W Polsce ponad 60 tys. osób rocznie doznaje udaru mózgu, czyli średnio 1 osoba co 8 minut.
Pogłębienie w społeczeństwie wiedzy o udarze mózgu jest ważne, gdyż mamy wpływ na wiele czynników wywołujących udar mózgu i poprzez to możemy ograniczyć jego występowanie. Większa znajomość objawów udaru mózgu może znacznie skrócić czas dotarcia pacjenta do szpitala – im szybciej, tym lepiej dla chorego. Sytuację poprawiło już powstawanie sieci Oddziałów Udarowych w Polsce, które zapewniają chorym lepszą diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: