poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
wtorek, 29 października 2013
Od poniedziałku w Muzeum im. Orła Białego oglądać można dwie wystawy czasowe, udostępnione przez Instytut Pamięci Narodowej.
„Zaplute karły reakcji” to wystawa upamiętniająca polskie podziemie niepodległościowe działające w latach 1944–56, przygotowana w lubelskim oddziale IPN. Użyte w tytule sformułowanie to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956.
Druga z wystaw „Bić się do końca” przedstawia historię podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945–50. Autorzy tej wystawy, dr Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski z radomskiej delegatury IPN, byli obecni na otwarciu. Wystawa, która jest oparta na książce ich autorstwa o tym samym tytule, przedstawia m.in. początki Związku Zbrojnej Konspiracji, opowiada o losach ich członków na czele z Franciszkiem Jaskulskim ps. „Zagończyk”, który nim kierował.
Jak podkreślali historycy, wystawy mają na celu zapoznanie ludzi z historią polskiego podziemia powojennego, jednego z największych fenomenów rodzimej historii najnowszej i przywrócenie zbiorowej pamięci żołnierzy wyklętych, zwanych często przez komunistyczne władze „zbrodniarzami”.
Obie wystawy można oglądać w Muzeum im. Orła Białego do końca listopada br. Wstęp jest bezpłatny. W grudniu planowane jest umieszczenie wystaw w Miejskim Centrum Kultury.
Wykorzystano materiały ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: