poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
czwartek, 25 kwietnia 2013
Konferencja upamiętniająca setną rocznicę urodzin Stanisława Pałaca „Mariańskiego” i Jerzego Oskara Stefanowskiego „Habdanka” – oficerów Ponurego i Nurta – odbyła się w środę w Miejskim Centrum Kultury.
Gdyby żyli, w tym roku obchodziliby setne urodziny. Niestety, „Mariańskiego” i „Habdanka” nie ma już wśród nas. Ich dokonania partyzanckie i postawa życiowa zasługiwały jednak, aby rocznicę ich urodzin upamiętnić w szczególny sposób. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”.
Prelekcję dotyczącą Stanisława Pałaca „Mariańskiego” wygłosił Szczepan Mróz ze stowarzyszenia. Słuchacze dowiedzieli się wiele interesujących faktów dotyczących „Mariańskiego”, zarówno z czasów wojny, jak i okresu powojennego. Jako żołnierz AK, był po wojnie szykanowany przez władze. Został niesłusznie oskarżony o ujęcie i egzekucję żołnierzy Gwardii Ludowej w podczas wojny. Skazano go za to zaocznie na karę śmierci. Udało mu się jednak przekonać władze do swojej – prawdziwej – wersji. Przez ówczesne władze określany był „zamaskowanym demokratą”. Oczywiście ludzie, którzy znali go dobrze, wiedzieli, że jest człowiekiem prawym i uczciwym.
O „Habdanku” opowiedział dr Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach. Publiczność przekonała się, jak ciekawe i burzliwe życie prowadził. Zanim został partyzantem, był m.in. marynarzem, mechanikiem, zarówno okrętowym, jak i w wojskach lądowych. Ze Skarżyskiem miał już kontakt zanim został żołnierzem „Ponurego” – pracował w lokalnych warsztatach zbrojeniowych. Jego życiorys, co podkreślił dr Jedynak, był wystarczająco interesujący, aby to o nim, a nie Jamesie Bondzie, kręcić dziś filmy.
Wśród gości konferencji byli m.in. Jolanta Stefanowska i Elżbieta Maryan – córki „Habdanka”, Mariola Czasza – przybrana córka rodziny Stefanowskich, prof. dr. hab inż. Andrzej P. Wierzbicki – siostrzeniec „Habdanka”, Zdzisław Dydo „Bliski” – żołnierz „Habdanka” oraz Mieczysław Wasilewski „Kot” – brat Władysława Wasilewskiego „Oseta”.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: