poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 13 kwietnia 2014
W piątek w Miejskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Uziemiono w portrecie” autorstwa członków grupy fotograficznej Co-arto.
Wystawa jest pokłosiem zorganizowanych przez Stowarzyszenie RDEST i grupę Co-arto warsztatów fotograficznych w Areszcie Śledczym w Kielcach. Obok typowego więziennego reportażu ukazuje portrety osadzonych, uchwycone w zupełnie innym – „niewięziennym” – świetle. Fotograficy przedstawili nie tylko ich codzienne życie, ale też zainteresowania i pasje.
Warsztaty były zarówno dla wielu z nich, jak i samych więźniów zupełnie nowym doświadczeniem. Dla aresztantów były zetknięciem się ze sztuką fotografii, a i samo pozowanie do zdjęć artystycznych było dla nich novum. Fotografującym dały możliwość doskonalenia swoich umiejętności w pracy w tak osobliwym miejscu.
Było to dla „co-artowców” nie tylko doświadczenie nowe, ale też i niełatwe. – Warunki były ciężkie, nie było pełnej swobody, wszędzie kraty i kamery. Ale my lubimy podejmować wyzwania. Na początku więźniowie byli nieufni, ale z czasem zaczęli się czuć coraz swobodniej przed obiektywem. Prosili nas o zostawienie odbitek. Byli zaskoczeni swoimi wizerunkami. Chyba nikt, łącznie z nimi samymi, ich wcześniej w ten sposób nie „postrzegał” – mówi Andrzej Adamczyk, jeden z fotografików.
Z warsztatów zadowolona jest też Katarzyna Stopińska. – Nie bałam się ani miejsca, ani ludzi. Ja fotografowałam tylko kobiety. Były bardzo otwarte, skore do rozmowy. Chciałabym kiedyś powtórzyć takie doświadczenie – mówi.
Autorami zdjęć są: Przemysław Kosiński, Andrzej Adamczyk, Katarzyna Stopińska, Jerzy Staszałek, Jolanta Jagiełło, Mirosław Dzięciołowski, Andrzej Staśkowiak oraz Michał Jędrys.
Wystawę można oglądać do 27 kwietnia br. Umiejscowiona jest w sali lustrzanej (przy wejściu do kina) Miejskiego Centrum Kultury.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: