poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
sobota, 4 maja 2013
Główne uroczystości rocznicowe w Skarżysku odbyły się, jak co roku, przy pomniku „Bojownikom o niepodległość” na skwerze Solidarności na osiedlu Zachodnie.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, po której uczestnicy wraz pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami miasta na skwer Solidarności.
Uroczystości rozpoczęły się od inscenizacji słowno-muzycznej w wykonaniu uczniów II LO im. Adma Mickiewicza. „Pieśń o Fladze” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wyrecytowała podharcmistrz Maria Wrzeszczewicz „Iśka”. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili parlamentarzyści i samorządowcy. Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek pod pomnikiem. W ten sposób parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych firm i instytucji, kombatanci oraz uczniowie skarżyskich szkół uczcili rocznicę uchwalenia konstytucji.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć Skarżyska pt. „Wpisani w historię miasta”, pochodzących ze zbiorów Marcina Medyńskiego.
Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) została uchwalona w 1791 r. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją. Została ustanowiona w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które pozwalało pojedynczemu posłowi unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy. Została zniesiona w 1793 r. przez Sejm grodzieński.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: