poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 24 sierpnia 2014
Grupa teatralna „Antyrama” z Kielc wystawiła w miniony czwartek fragment z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.
„Nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka. Przed pupą zaś nie ma w ogóle ucieczki”.
Utwór „Filibert dzieckiem podszyty” został napisany w 1935 roku i włączony do powieści „Ferdydurke”, opublikowanej po raz pierwszy w 1937 roku. Ta krótka opowieść to satyryczny opis serii diabolicznych i nieoczekiwanych zdarzeń, które mają miejsce podczas meczu tenisowego w paryskim Racing Clubie. Pewien pułkownik strzela do piłki tenisowej, która rani jednego z widzów. Żona zranionego „daje w papę” swemu sąsiadowi. Z kolei inny widz skacze na głowę jakiejś Bogu ducha winnej damie, siedzącej poniżej, i tak dalej...
Problematyka pisarstwa Witolda Gombrowicza skupia się wokół zagadnienia „formy” jako swoistego klucza rozpoznania rzeczywistości, a zarazem właściwego bytu sztuki. Interesują go rozmaite formy spaczone, krępujące jednostkę konwenanse (niedojrzałość, brzydota, sarmatyzm). Wciąż manifestuje swoją inność, chcąc zrzucić z siebie ciasny gorset „formy”.
Reżyserem i scenarzystą spektaklu jest Hubert Guza. – Jak dla mnie jest to taki fragment, który na dwóch stronach druku streszcza to, co Gombrowicz stworzył w całej swojej twórczości, czyli tę gębę i tę formę. Jest on trudny w adaptacji, bo tam non stop coś się dzieje. Wybrałem akurat ten, ponieważ jest najbardziej znany z tego utworu i jest to taka skumulowana twórczość pisarza. Poza tym, znam ludzi, którzy kojarzą ten fragment, nie wiedząc nawet, że to Gombrowicz – powiedział po spektaklu.
Amatorska grupa teatralna „Antyrama” działa od 1,5 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Prace nad spektaklem trwały 5 miesięcy. Na sali konferencyjnej MCK wystąpili: Małgorzata Angielska, Aleksandra Dziewięcka, Katarzyna Klimczak, Aleksandra Pięta oraz Katarzyna Rutkiewicz.
KRC
Wykorzystano opis ze strony www.gombrowicz.net
Dodaj komentarz: