poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
DATA: 08-25.05.2014 r.
MIEJSCE: Miejskie Centrum Kultury, Mała Galeria, ul. Słowackiego 25, Skarżysko-Kamienna
WSTĘP: wolny
Zobacz fotorelację z wernisażu wystawy: W poszukiwaniu Kalmana – wystawa ze skarżyskim epizodem w tle
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy użyczonej przez Krakowskie Muzeum Żydowskie GALICJA pt: „Projekt Pamięć”. Jednocześnie informujemy, że w ramach wystawy odbędą się warsztaty tworzenia portretów - autorską techniką ROZ JACOBS - dla grup zorganizowanych (zgłoszenia grup: tel. 41 2531482 wew. 102).
Niezwykła wystawa, opowiadająca za pomocą obrazów, zdjęć oraz filmu historię żydowskiej rodziny, mieszkającej przed wojną w Polsce. Jest ona próbą odzyskania tego, co zostało zniszczone – życia małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny. Jego krewna, artystka Roz Jacobs, opowiada historię Kalmana oraz maluje serię jego portretów, próbując przywrócić w ten sposób jakąś cząstkę jego istnienia.
„Malując Kalmana miałam coraz silniejsze uczucie smutku i utraty, ale one w pewnym sensie przywracały mi jego obecność. Dochodząc do granicy bólu, czułam także obecność utraconego” – mówi artystka. Tworząc serie portretów Kalmana w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, Jacobs próbuje z jednej strony zbudować z nim swoistą więź, a z drugiej – uczcić pamięć o nim.
Wystawa prezentuje historię jednej rodziny, skupiając się na chłopcu o imieniu Kalman, wujku Roz Jacobs, którego nigdy nie poznała. Jednocześnie podejmuje uniwersalną tematykę pamięci i utraty. Artystce udało się stworzyć oryginalną instalację, która ilustruje przemieniającą siłę sztuki i pamięci oraz czyni tragedię Zagłady czymś bardzo osobistym i bezpośrednim. „Projekt Pamięć: film, obrazy, cała wystawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Próba przywołania pamięci o zamordowanym chłopczyku, okruchy opowieści o nim snutej przez jego siostrę – dziś amerykańską matkę i babcię - dwa ocalałe zdjęcia, malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, modlitwa, kaddish jego portret, wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu” – powiedziała Agnieszka Holland.
Wystawa „Projekt Pamięć” została zorganizowana przez The Memory Project Productions we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. Towarzyszą jej warsztaty tworzenia portretów, łączące sztuki plastyczne oraz historię. W ich trakcie uczestnicy uczą się wykonywać portrety przy użyciu węgla i pasteli. Posługują się techniką stworzoną przez artystkę Roz Jacobs, która nie wymaga zdolności manualnych ani wcześniejszego doświadczenia. Warsztaty cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem.
Wystawa i warsztaty gościły dotychczas w Oświęcimiu, Sosnowcu, Zamościu, Tychach, Warszawie i Krakowie.
Dodaj komentarz: