poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
sobota, 25 października 2014
„Skarżysko-Kamienna. Miasto i ludzie” to tytuł otwartej w piątek w Muzeum im. Orła Białego wystawy, która prezentuje historię naszego miasta od pradziejów do roku 1989.
Na wystawie obejrzymy kilkaset eksponatów dotyczących historii Skarżyska. Przedstawiają one zarówno chlubne, jak i tragiczne karty historii naszego miasta. Jedne wywołają uśmiech na twarzy i dumę, inne z kolei wywołają smutek i zadumę. Jedno jest pewne – wszystkie wzbudzą ogromną ciekawość.
Gości wernisażu przywitał Tadeusz Sikora, dyrektor muzeum, zaznaczając jednocześnie, że głównymi autorami wystawy są Barbara Kasprzyk i Albert Gajewski. – Nasze muzeum znane jest przede wszystkim z kolekcji militariów. My, tą wystawą, chcemy zaakcentować regionalną, naszą skarżyską, część muzeum. W czterech salach zgromadziliśmy dokładnie 576 eksponatów. Wiele z nich to unikaty, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Przygotowania do otwarcia były bardzo żmudne. Zaczęło się wszystko od koncepcji, później było gromadzenie eksponatów, ich opisywanie i wreszcie aranżacja wnętrz. Dziś już możemy Państwa zaprosić do zwiedzania – powiedział Albert Gajewski.
Barbara Kasprzyk mówiła o koncepcji wystawy. – Często jest tak, że historycy zapominają w swoich badaniach o aspekcie ludzkim. Choć historia Skarżyska doczekała się już wielu opracowań, rzadko kiedy podkreślany jest czysto ludzki wymiar opisywanych wydarzeń. A przecież za każdą statystyką kryją się losy poszczególnych ludzi, niekiedy tragiczne i warte upamiętnienia. Henry Churchill, amerykański urbanista, twierdził, że „miasto to ludzie”. Zgodnie z tą maksymą, chcemy tą wystawą oddać hołd mieszkańcom Skarżyska. Wiele eksponatów to właśnie dary od nich, osobiste pamiątki. To one najmocniej łączą nas z przeszłością, która przecież buduje naszą tożsamość, uczy lokalnego patriotyzmu. Niech ta wystawa będzie okazją do refleksji, skąd pochodzimy, co nas ukształtowało i dokąd zmierzamy – powiedziała.
Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne sale:
Na piątkowym wernisażu licznie zgromadzili się mieszkańcy, pasjonaci historii, a także władze miasta z prezydenckim trio na czele. Obecny był również poseł Andrzej Bętkowski. Oprócz ciekawej ekspozycji na wszystkich czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez Centrum Integracji Społecznej.
Niestety, pyszne jedzenie zaserwowane na wernisażu też już przeszło do historii. Zatem polecamy na zwiedzanie wystawy zabrać własny prowiant, gdyż obfitość eksponatów z pewnością zatrzyma Państwa w muzealnych salach na długi czas.
Wystawa znajduje się w podpiwniczeniu budynku głównego i czynna jest codziennie w godzinach otwarcia muzeum.
Paweł Wełpa
Komentarze (1):
· odpowiedz
· zgłoś