poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
poniedziałek, 16 lutego 2015
Minęło 75 lat od tragicznych wydarzeń z lutego 1940 r., kiedy Niemcy rozstrzelali 360 polskich patriotów – członków organizacji podziemnej „Orzeł Biały”.
Luty 1940 roku to jeden z najtragiczniejszych okresów w historii naszego miasta. Z rąk okupanta straciło życie ponad trzystu mieszkańców Skarżyska i okolic. Miejsce ich wiecznego spoczynku znajduje się w lesie w dzielnicy Bór. Tam co roku spotykamy się, aby uczcić ich pamięć. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Borze.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie z przemówieniem wystąpił prezydent miasta Konrad Krönig. – Spotykamy się tutaj, by swoją modlitwą, obecnością, zapaleniem zniczy oddać hołd bohaterom, którzy ponieśli tu męczeńską śmierć. Ta uroczystość powinna być też czasem refleksji i uświadomienia sobie, jak ogromnym darem jest wolność, niepodległość. Nie musimy o to dzisiaj zabiegać, ale musimy pamiętać, że ta wolność została dla nas wywalczona! Powinniśmy to szanować i pamiętać o patriotach, którzy oddali życie w walce o swoje przekonania i lepszą przyszłość kolejnych pokoleń. By móc patrzeć w przyszłość – należy pamiętać o swojej przeszłości! – powiedział.
Do zebranych zwrócił się również harcmistrz Rafał Obarzanek, Hufcowy Skarżyskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo”. Przedstawił pokrótce historię tamtych dni i losy członków organizacji „Orzeł Biały”. – Dziś stajemy w rocznicę tego wydarzenia. Wspominamy naszych bohaterów i podziwiamy ich postawę oraz determinację. Patrzymy na ich patriotyzm i zadajemy sobie pytanie, czy my zrobilibyśmy to samo. Czy w obliczu zagrożenia bylibyśmy zdolni stworzyć taką organizację i wziąć odpowiedzialność za tworzenie struktur państwa podziemnego? Na te pytania niech każdy odpowie sobie samemu. To, co jesteśmy w stanie zrobić dziś to podjąć działania, aby pamięć o tych wydarzeniach przechodziła na następne pokolenia Polaków. Na nas harcerzach w dużym stopniu spoczywa odpowiedzialność za niesienie etosu tych, którzy oddali swe życie, aby Polska była wolna – mówił.
Wiązanki na mogile złożyli kombatanci, harcerze, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele licznych instytucji i organizacji z terenu Skarżyska i okolic. Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem „Roty”.
Na przełomie stycznia i lutego 1940 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej aresztowali w Skarżysku ok. 420 osób. Po ciężkim śledztwie blisko 360 zatrzymanych zostało rozstrzelanych w dniach 12-16 lutego. Pozostałych więźniów przewieziono do Radomia, a następnie w większości stracono lub deportowano do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do przeprowadzenia akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: