poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 22 marca 2015
Sikora wisząca brzuchem do góry? To najpewniej sosnówka. Żadnej z sikor nie zobaczymy tak często w takiej pozycji, jak właśnie sosnówki.
Sosnówka to drobna sikora o krępej sylwetce z dużą głową. Znacznie mniejsza od sikory bogatki, którą przypomina ubarwieniem, a różni się dużą białą plamą na karku oraz zupełnym brakiem barwy zielonkawożółtej. Głowę i gardło ma czarne, z białymi policzkami i plamą na karku i potylicy. Wierzch ciała jest szary, a spód brudnoróżowy. Na skrzydłach występują dwa białe paski. Młode mają pierś żółtawą, jednak w naturze, gdzie obserwujemy te ptaki, najczęściej pod światło wszystkie kolory wydają się szare.
Przy dobrym stonowanym oświetleniu można zaobserwować, że głowa i podgardle są czarne z granatowym połyskiem. Ramiona i grzbiet są niebieskawoszare, kuper żółtawoszary, skrzydła i ogon szaroczarne, a pierś i brzuch białawe, z brązowym nalotem na bokach. Dziób ma czarny, oczy ciemnobrązowe, nogi łupkowoszare. Samica niczym nie różni się od samca. Długość ciała wynosi 10-11 cm.
Sikora ta występuje pospolicie w całej środkowej i północnej Europie oraz w Azji, natomiast w Europie Południowej jest rzadsza. Ptak jest w zasadzie ptakiem osiadłym, jednak sikorki przebywające w zimniejszych rejonach świata, nierzadko zimą przelatują bardziej na południe, w cieplejsze miejsca. Polsce spotykamy ją we wszystkich lasach iglastych: sosnowych, świerkowych, jak i jodłowych.
Sosnówka jest łagodniejsza od sikory bogatki, ale jeszcze bardziej ruchliwa niż modraszka. Przez cały dzień szuka owadów, ich jajeczek, przy czym czepia się gałązek w rozmaitych pozach. Poza okresem lęgowym często spotyka się ją w towarzystwie mysikrólika. Sosnówka zwinnie porusza się w koronach drzew. Śpiewa monotonnie powtarzając dwusylabową frazę „wiice wiice wiice…”
Pożywienie sikorki sosnówki to pokarm pochodzenia zwierzęcego. Bardzo często zjada owady, larwy, gąsienice, meszki i inne podobne zwierzęta. W okresie zimowym zjada również nasiona świerkowe. Najtrudniejszy czas w zdobywaniu pożywienia, to czas zimy – tutaj sikorka sosnówka nierzadko decyduje się na korzystanie z pokarmu wystawionego w karmnikach. Posiada zdolność gromadzenia zapasów pożywienia na zimę. Ptak ten objęty jest w Polsce całkowitą ochroną gatunkową.
Więcej zdjęć sosnówki: https://www.flickr.com/photos/wezu/sets/72157642104661665/
Tekst i zdjęcia: Paweł Wężyk
Źródła: Wikipedia; Andrzej G. Kruszewicz, Ptaki Polski od A do Z; Jan Sokołowski, Ptaki ziem polskich.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: