poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
czwartek, 18 czerwca 2015
O bookcrossingu mówi się, że to ruchoma biblioteka. Każdy może tam zostawić lub wziąć stamtąd książkę.
W czwartek przypada Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Z tej okazji Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna postawiła bookcrossingową półkę na zewnątrz, naprzeciwko budynku starostwa. Na co dzień półka znajduje się w budynku biblioteki.
Znajdują się na niej książki, które nie są własnością biblioteki – są „wolne”. Idea bookcrossingu polega na tym, że w ustalonych miejscach każdy może zostawić książkę i wziąć dowolną inną już tam się znajdującą. Po przeczytaniu można ją odłożyć na miejsce lub przekazać komuś innemu. Miejsca takie znajdują się na ulicach, w parkach, budynkach rozmaitych instytucji.
Skarżyszczanie z rezerwą podchodzili do półki, zapewne z powodu nieznajomości idei. Panie bibliotekarki cierpliwie jednak wyjaśniały ideę bookcrossingu. A ta swój początek wzięła w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Do polski bookcrossing, zwany u nas m.in. „książko-krążeniem”, trafił dwa lata później.
Liczymy, że taka forma wymiany książek przyjmie się także w Skarżysku. Półki bookcrossingowe znajdują się zarówno w bibliotece pedagogicznej, jak i publicznej. Znajdują się na nich rozmaite książki, od podręczników, poprzez literaturę faktu, po beletrystykę.
Więcej o idei bookcrossingu: http://www.bookcrossing.pl/
Paweł Wełpa
Komentarze (1):
· odpowiedz
· zgłoś