poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
sobota, 27 czerwca 2015
Jak komuniści dochodzili do władzy po wojnie, jak odbudowywano przemysł i jak na tym tle wyglądał powrót do normalnego życia po wojennej zawierusze – tego dowiemy się z książki „Skarżysko-Kamienna w latach 1944/45–1948. Władze, przemysł, ludzie” Barbary Kasprzyk.
Książka autorki poczytnej „Milicy”, również wydanej przez muzeum im. „Orła Białego”, jest efektem studiów nad najnowszą historią naszego miasta. Pozycja ta opisuje nasze miasto u schyłku II wojny światowej i w pierwszych latach tuż po niej. Jak wynika z tytułu, jest to analiza powstawania powojennego komunistycznego aparatu władz i odbudowy przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem ponownego uruchomienia Państwowej Fabryki Amunicji (dzisiejsze Mesko). Na tle tych procesów ukazane zostało codzienne życie mieszkańców, będące zmaganiem z ogromem przeciwności – brakiem pracy, mieszkań, bezpieczeństwa.
Promocja książki odbyła się w miniony czwartek. Zaczęła się od zwiedzania muzealnej wystawy „Skarżysko-Kamienna. Miasto i ludzie”, częściowo związanej z tematyką książki. Potem, goście, wśród których byli m.in. przedstawiciele władz miasta, środowisk kombatanckich i historycy, przeszli do pobliskiej restauracji w ośrodku wypoczynkowym, gdzie autorka opowiadała o kulisach powstawania książki. Przedstawiła też prezentację, w której pokazała część użytych archiwaliów oraz zaprezentowała sylwetki osób, które miały duży wpływ na przebieg powojennych dziejów naszego miasta.
Aby móc cieszyć się efektem finalnym, Barbara Kasprzyk spędziła wiele czasu w rozmaitych archiwach rozsianych po Polsce: Archiwum Państwowym w Kielcach, Archiwum Diecezjalnym w Sandomierzu, Archiwum Akt Nowych w Warszawie czy Archiwum MON zlokalizowanym w Twierdzy Modlin. Pokaźnym źródłem informacji była też lokalna prasa.
Zanim uczestnicy spotkania promocyjnego ruszyli po autografy autorki, wywiązała się dyskusja. Zebrani dopytywali o szczegóły ówczesnych wydarzeń. Wraz z Barbarą Kasprzyk, informacji udzielał obecny na spotkaniu dr hab. prof. UJK Grzegorz Miernik, pod którego kierunkiem autorka przygotowuje rozprawę doktorską.
Książkę można nabyć w muzealnym sklepiku. Wkrótce będzie też dostępna w księgarni internetowej muzeum. Cena to 23 zł.
A my mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki do wygrania. Zapraszamy do udziału w konkursie: KONKURS! Do wygrania książka „Skarżysko-Kamienna w latach 1944/45–1948. Władze, przemysł, ludzie”
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: