poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 12 lipca 2015
W niedzielę przy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi przez niemieckiego okupanta.
W programie znalazły się zarówno wystąpienia samorządowców i lokalnych polityków, jak i występy artystyczne, tematycznie związane z tragicznymi wydarzeniami. Wystąpił m.in. chór „Senior” z Suchedniowa i Beata Wojciechowska z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, która recytowała fragmenty pamiętników Emilii Ziomek, mieszkanki Michniowa, naocznego świadka mordu. Podczas uroczystości otwarto również wystawę pn. „Mauzoleum pamięci”. Po części artystycznej odprawiona została msza święta w intencji tragicznie poległych mieszkańców. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przed mogiłą pomordowanych.
W uroczystościach przy mauzoleum udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i państwowych – m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, Wicewojewoda Świętokrzyski Paweł Olszak, prezydenci i burmistrzowie miast i gmin województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści naszego regionu oraz sami mieszkańcy Michniowa, którzy corocznie wspominają tragiczne wydarzenia.
Pacyfikacji Michniowa dokonali hitlerowcy we wsi w dniach 12–13 lipca 1943 roku. W ciągu tych dwóch dni Niemcy wymordowali 204 osoby – w większości spalono je żywcem. Osoby, które uniknęły śmierci, wywieziono do obozu w Oświęcimiu, gdzie większość z biegiem czasu także straciło życie.
Tekst i zdjęcia: Karol Szapsza
Dodaj komentarz: