poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
środa, 2 października 2013
W miniony poniedziałek odbyła się druga z debat organizowanych z okazji 90-lecia nadania praw miejskich Skarżysku.
Tym razem ekspertami byli Jerzy Krauze i Marcin Medyński. Historycy tłumaczyli, dlaczego akurat w naszym mieście zlokalizowano tak istotne dla jego rozwoju instytucje i obiekty.
Jednym z najistotniejszych momentów w rozwoju osad, które dały podwaliny pod dzisiejsze Skarżysko była budowa kolei łączącej Iwanogród z Dąbrową oraz Koluszki z Bodzechowem. Ta pierwsza powstawała w latach 1882-85. Trasę jej przebiegu zlokalizowano w dolinach rzek, co było ułatwieniem przy jej wytyczaniu ze względu na ukształtowanie terenu – nie wymagało to dużych nakładów pracy przy niwelowaniu terenu. Dostęp do wody był także niezbędny dla parowozów. W 1884 r. wybudowano budynek dworca. Stację nazwano „Bzin”.
Obecność węzła kolejowego dała impuls do dalszego rozwoju – powstawały zakłady przemysłowe oraz niezbędna infrastruktura. W 1923 r. rozpoczęła się budowa Państwowej Fabryki Amunicji. Zlokalizowano ją w tzw. „trójkącie bezpieczeństwa”, który wyznaczały, oprócz Skarżyska, Końskie, Starachowice, Radom i Pionki. Był to obszar położony w centralnym punkcie Polski, oddalony od granic obcych państw, co zmniejszało potencjalne zagrożenie z ich strony. Produkcja w PFA ruszyła już w 1925 r. i był to kolejny ważny element dla rozwoju miasta. Tuż przed wybuchem wojny fabryka zatrudniała blisko 5 tys. ludzi.
Z Państwową Fabryką Amunicji blisko współpracowała Ekonomia, spółka, której korzenie wywodziły się ze środowiska polonijnego Chicago. Jeden z jej organizatorów, Stanisław Jakiel, na początku lat 20. ubiegłego stulecia przybył właśnie do Skarżyska i założył firmę, która zajmowała się eksploatacją lasów i przetwórstwem drewna.
Dzięki istnieniu fabryki Amunicji oraz uruchomieniu niewiele później Wytwórni Węgla Aktywnego, Skarżysko stało się jednym z największych w kraju ośrodków przemysłu zbrojeniowego. Między innymi to właśnie przyczyniło się do powstania kolejnego zakładu – Zjednoczenia Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego – czyli ZEORK-u, który zajmował się budową sieci energetycznych i przesyłaniem energii.
Serdecznie dziękujemy Marcinowi Medyńskiemu za udostępnienie materiałów archiwalnych.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: