poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
wtorek, 3 maja 2016
We wtorkowy poranek na Skwerze Solidarności odbyły się obchody z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wystąpienia i złożenie wieńców pod pomnikiem poprzedziła msza święta w bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej.
Po wystąpieniu prezydenta miasta, Konrada Kröniga, krótki program artystyczny zaprezentowała młodzież ze skarżyskiego Gimnazjum nr 2. W dalszej części uroczystości przyszedł czas na złożenie wieńców pod pomnikiem „Solidarności”.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i placówek oświatowych, harcerze, członkowie związków strzeleckich oraz kombatanci.
Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.
— Konstytucja 3 maja – Wikipedia, wolna encyklopedia, CC-BY-SA 3.0
Karol Szapsza
Dodaj komentarz: