poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
czwartek, 24 października 2013
Dlaczego mieszkańcy Skarżyska tak licznie garnęli się do członkostwa w rozmaitych organizacjach społecznych w dwudziestoleciu międzywojennym? W Miejskim Centrum Kultury w poniedziałek odbyła się czwarta już debata z cyklu „Dlaczego u nas?”.
Eksperci i uczestnicy starali się wyjaśnić to ciekawe zjawisko. W naszym mieście w okresie między I, a II wojną światową doliczono się ok. 80 rożnego rodzaju stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych. Liczba ta znacznie przewyższała poziomem średnią krajową, była też wyższa niż w innych miastach regionu.
Eksperci zasugerowali, że jednym z powodów był tzw. „odłożony popyt” na aktywność społeczną, który zaczął rodzić się po odzyskaniu niepodległości wraz ze stabilizacją sytuacji w kraju. Następowały zmiany społeczne i polityczne, które sprzyjały działalności prospołecznej. Zasugerowano, że do istotnych czynników należał dobrobyt i generalnie wysoka stopa życiowa w naszym mieście. Nie bez znacznia był fakt, że do Skarżyska napłynęło wielu wykształconych i zamożnych ludzi, którzy chętnie grupowali się w organizacje społeczne.
Aktywność społeczna objawiała się nie tylko w dużej liczbie organizacji i liczebności ich członków. Do wysokich należała także frekwencja wyborcza sięgająca nierzadko ponad 60 %. Działalność obywatelska miała w przyszłości okazać się także fatalna w skutkach. Represje ze strony hitlerowskich Niemiec podczas wojny w szczególnym stopniu dotknęły mieszkańców właśnie naszego miasta.
Zobacz fotorelacje z poprzednich debat:
Pasjonaci historii debatowali o rozwoju gospodarki w przedwojennym Skarżysku
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: