poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
poniedziałek, 18 listopada 2013
Gościem I Otwartego Seminarium Fotograficznego, które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury był Wiktor Franko, fotograf modowy.
Wiktor Franko jest rodowitym kielczaninem. Zajmuje się głownie fotografowaniem mody, jego zdjęcia można znaleźć w wielu pismach, były także wykorzystywane podczas rozmaitych wydarzeń branżowych. Wiele z jego zdjęć zdobiło okładki poczytnego pisma psychologicznego Charaktery. Podczas seminarium opowiadał o swojej pracy, ulubionych tematach, metodach fotografowania oraz późniejszej obróbki zdjęć.
Według Wiktora Franko, o tym, że zdjęcie portretowe jest dobre decyduje przede wszystkim oryginalna twarz oraz w znacznej mierze emocje, które ona wyraża, choć, jak zauważył, nie muszą one być wyraźnie określone, najlepiej jak są delikatne.
Fotograf przekonywał, że siła zdjęcia tkwi często w jego prostocie. W swojej pracy nie dąży do doskonałości technicznej. O wiele bardziej istotna dla ostatecznego efektu jest gra klimatem oraz atrakcyjność wizualna. Jak sam przyznał, jest estetycznie nastawiony do fotografii i lubi uwieczniać to, co jest dla niego atrakcyjne.
Wiktor Franko mówił o swoim „koniku” – tzw. „zdjęciach malarskich”. Zdradził, że aby uzyskać efekt przypominjący obraz używa do oświetlenia światła stałego, a nie błyskowego, co likwiduje często drażniący efekt cyfrowości. Finalny efekt to rezultat obróbki zdjęcia w programie graficznym. Wspomniał też, że często używa w swojej pracy aparatów Polaroid, ze względu na specyficzny, nieosiągalny na innym sprzęcie, charakter zdjęć.
Innym jego ulubionym rodzajem fotografii są tzw. „makabreski” – zdjęcia z elementami grozy, które on sam nazywa po prostu „dziwnymi”. Jednocześnie zapewniał, że nie mają one zazwyczaj żadnego ukrytego znaczenia, „o nic w nich nie chodzi” – mają po prostu być atrakcyjne wizualnie.
Sobotnie seminarium było pierwszym z zaplanowanego cyklu spotkań z ludźmi zajmującymi się fotografią. Jak informuje jego organizator Krzysztof Kwiecień, było to spotkanie pilotażowe. Niewykluczone, że kolejne odbędzie się jeszcze w tym roku. Cykl seminariów jest przeznaczony głównie dla miłośników fotografii, fotografów jak i dla osób lubiących po prostu oglądać dobrą fotografię i ma na celu ułatwienie zrozumienia tej dziedziny.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: