poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 28 kwietnia 2013
W Miejskim Centrum Kultury odbyła się konferencja poświęcona pilotowi Ryszardowi Zygmuntowiczowi, rodowitemu skarżyszczaninowi, bohaterowi wojennemu, który zginął w katastrofie lotniczej do dziś owianej tajemnicą.
Krzyż Virtuti Militari, cztery Krzyże Walecznych oraz, najprawdopodobniej, najwyższe brytyjskie odznaczenie militarne – Krzyż Wiktorii, żeby wymienić te najważniejsze – oto lista odznaczeń kapitana Ryszarda Zygmuntowicza, pilota pochodzącego z naszego miasta. Aby przybliżyć sylwetkę tego znakomitego żołnierza, Krzysztof Zemeła – historyk oraz Piotr Nasiołkowski – mecenas, a zarazem pasjonat historii, zorganizowali konferencję. W obecności rodziny kapitana, przy akompaniamencie Zbyszka Bibera i w otoczeniu archiwalnych dokumentów i zdjęć, zgromadzeni w patio MCK poznali życiorys niezwykłego człowieka.
Ryszard Franciszek Zygmuntowicz urodził się w Kamiennej 27 grudnia 1915 r., choć w oficjalnych dokumentach widnieje data 2 stycznia 1916 r. Jego pierwsza szkoła nie jest znana. W 1930 rozpoczął naukę w miejscowym gimnazjum. W 1933 r. wychowawcą klasy Zygmuntowicza został Franciszek Mendyk – opiekun koła szybowcowego, do którego wstąpił też nasz bohater. Fascynacja lataniem szybko przyniosła rezultat – w 1935 r. otrzymał licencję pilota szybowcowego. Zaabsorbowany nową pasją, obniżył swoje wyniki w nauce i musiał powtarzać klasę. Pojawiły się też zastrzeżenia co do jego zachowania. Problemy były jednak przejściowe i w 1937 r. Zygmuntowicz pomyślnie zdał maturę.
Do wojska wstąpił na jesieni 1937 r. W momencie wybuchu wojny został mianowany podporucznikiem. Wojenne losy rzuciły go najpierw do Rumunii, później do Libanu, a następnie do Francji. Stamtąd został odesłany do Wielkiej Brytanii, gdzie został pilotem 301. dywizjonu RAF-u. Po jakimś czasie na ochotnika wstąpił do innego dywizjonu, używanego do akcji wywiadowczych. W jednym z takich lotów znalazł się blisko ziem rodzinnych. Celem jednego z lotów były okolice Końskich, gdzie zrzucono Cichociemnych oraz zaopatrzenie dla Armii Krajowej.
20 kwietnia 1942 r. kapitan Ryszard Zygmuntowicz wsiadł na pokład brytyjskiego Halifaxa jako pierwszy pilot. Oficjalnie celem lotu miała być Czechosłowacja. Akcji, która była wspólną operacją brytyjskich i radzieckich służb specjalnych, nadano kryptonim „Whiskey”. Samolot nigdy nie osiągnął celu, rozbijając się w Alpach na pograniczu niemiecko-austriackim w nocy z 20 na 21 kwietnia. Awansowany pośmiertnie na kapitana, Ryszard Zygmuntowicz, został pochowany na brytyjskim cmentarzu wojennym w Dürnbach w Bawarii.
Mecenas Piotr Nasiołkowski twierdzi, że podanie Czechosłowacji, jako celu lotu, było tylko przykrywką, a prawdziwym celem akcji było zrzucenie agentów, których zadaniem miało być zabicie Hitlera. Na ten trop naprowadziło go kilka okoliczności. Samolot rozbił się nazajutrz po 53. urodzinach Hitlera. Miejsce katastrofy znajdowało się niedaleko Berghofu – alpejskiej kwatery, w której dyktator wówczas przebywał i obchodził urodziny. Ponadto, tuż przed startem, dokonano zmiany w załodze. Miejsce drugiego pilota zajął sam dowódca dywizjonu komandor Walter Farley, stając się tym samym najwyższym rangą członkiem załogi, mogącym wydać rozkaz zmiany trasy podczas lotu.
Zarówno brytyjskie, jak i rosyjskie archiwa są nadal utajnione. Władze brytyjskie planują udostępnić je w 2020 r. Póki co, do dziś nie potwierdziły, że kapitana Zygmuntowicza odznaczono Krzyżem Wiktorii. Zablokowały także telewizyjną emisję filmu dokumentalnego o akcji, nakręconego przez niemieckiego dziennikarza Michaela Heima. Macki wywiadu brytyjskiego najwidoczniej nie sięgają jednak do Skarżyska. Film został puszczony podczas konferencji.
Czy kiedykolwiek poznamy prawdę na temat prawdziwego celu lotu? Piotr Nasiołkowski obiecuje jej nadal dochodzić w oczekiwaniu na odtajnienie archiwów.
Paweł Wełpa
Komentarze (1):
· odpowiedz
· zgłoś
Opis książki
Po odepchnięciu - w styczniu 1942 roku - przez Armię Czerwoną sił zbrojnych III Rzeszy od Moskwy na odległość 180 do 200 km - dla Józefa Stalina było oczywiste, że natychmiast po ustąpieniu zimy i obeschnięciu wiosennych błot; Wehrmacht uzupełni straty, przegrupuje się i ponownie uderzy na stolicę ZSRR. Było też oczywiste, że - tym razem - obrońcy Moskwy nie będą mogli liczyć na wsparcie surowej rosyjskiej zimy.
Priorytetem chwili dla Józefa Stalina było zapobieżenie wszelkimi sposobami wiosennemu atakowi wojsk niemieckich na Moskwę. W lutym 1942 roku podjęto więc próbę zawarcia rozejmu z III Rzeszą. Przyjętym przez stronę sowiecką założeniem przyświecającym prowadzeniu rozmów sowiecko-niemieckich w przyfrontowym Mceńsku przez generała NKWD Wsiewołoda Mierkułowa z SS-Obergruppenführerem Karlem Wolfem było; dogadać się z Hitlerem, zaś w przypadku niemożności zawarcia separatystycznego porozumienia - zabić Hitlera i podjąć próbę porozumienia się z jego następcą, który z treści uprzednio prowadzonych w Mceńsku rozmów - będzie znał oczekiwania Stalina oraz jego ofertę pokojową.
Nim 20 lutego 1942 roku rozpoczęły się rozmowy pokojowe w Mceńsku; jedenastego lutego wylądowało w Wielkiej Brytanii dwóch Austriaków - agentów NKWD. Przynajmniej jeden z nich posiadał przeszkolenie snajperskie. Przerzucający sowieckich agentów na terytorium III Rzeszy brytyjski samolot, rozbił się 21 kwietnia 1942 roku nieopodal alpejskiej kwatery Adolfa Hitlera. Zginęło sześciu Polaków, dwóch Brytyjczyków oraz dwóch Austriaków, którzy mieli być tym tytułowym, urodzinowym prezentem dla Adolfa Hitlera. Prezentem przesłanym Führerowi III Rzeszy w ramach operacji „WHISKEY” przez Józefa Stalina i Winstona Churchilla!
Niebywale zaskakującym jest wniosek finalny, wynikający z wszechstronnej analizy tego wszystkiego, co zostało ustalone w sprawie - ciągle jeszcze nieodtajnionej - operacji WHISKEY, jawiącej się być istotnym niebywale elementem największej sensacji II wojny światowej...
Kim jest autor książki:
Piotr Jan Nasiołkowski adwokat zamieszkały w Skarżysku-Kamiennej, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Członek Izby Adwokackiej w Lublinie Lubelskiej. Historyk-hobbysta, znawca III Rzeszy. Autor dwóch bogato ilustrowanych archiwalnymi fotografiami książek historycznych: „Niedobry” oraz „Bombowa reedukacja”. Autor specjalizuje się w problematyce Września 1939, polskiego lotnictwa bombowego w Wielkiej Brytanii oraz prowadzonej przez aliantów w wojny powietrznej przeciwko III Rzeszy. Autor dwóch opartych na faktach jeszcze niezrealizowanych scenariuszy filmowych oczywiście także o tematyce historycznej. Wkrótce także dwutomowa pozycja – Krajobraz wrześniowej klęski.
Więcej o książce:
http://www.psychoskok.pl/produkt/urodzinowy-prezent-dla-hitlera/
http://www.tajemniceprzeszlosci.pl/operacja-whiskey-czyli-zgladzic-hitlera/