poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
sobota, 10 maja 2014
W czwartek w Miejskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Projekt Pamięć” poświęconą Kalmanowi, żydowskiemu chłopcu, który zaginął podczas II wojny światowej.
Na wystawę, autorstwa Roz Jacobs i Laurie Weisman, składa się historia losów jego i rodziny, portrety chłopca oraz film pokazujący, w jaki sposób te obrazy zostały namalowane. Ich autorem jest Roz Jacobs, dla której Kalman jest nigdy nie poznanym wujem. Na filmie opowiada ona zarówno historię, która za wystawą się kryje, jak również objaśnia techniki użyte przy malowaniu portretów.
Kalman Huberman pochodził z Ożarowa, z którego, wraz ze swoją siostrą Anną, uciekł w czasie II wojny światowej. Co się z nim stało, pozostaje zagadką. Anna Huberman, matka Roz Jacobs, trafiła do obozu pracy w fabryce Hasag w Skarżysku, gdzie poznała swojego męża. Po wojnie wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Poszukiwania Kalmana nigdy nie przyniosły rezultatów. „Odnaleziony” i upamiętniony został za to właśnie w portrecie.
„Projekt Pamięć” dotyka najbardziej bolesnych wspomnień rodzinnych związanych z holokaustem: bólu po stracie, tęsknoty, traumy. Ale jest to też jednocześnie wyraz nieustającej, i silniejszej od czegokolwiek innego, chęci życia i przetrwania. Jest zmaterializowaniem idei upamiętnienia tych, którzy odeszli i tego, co przeżyli. – Jest to osobista historia, historia jednego chłopca i jednej rodziny – zwykłych ludzi, którzy żyją, śmieją się, bawią się, a na końcu umierają – powiedziała Kamila Dobrzyńska z Żydowskiego Muzeum Galicja, które jest współtwórcą wystawy.
Wystawa została zorganizowana przez The Memory Project Productions z Nowego Jorku. W Polsce gościła dotychczas w Oświęcimiu, Sosnowcu, Zamościu, Tychach, Warszawie i Krakowie. Wraz z wystawą odbywają się warsztaty tworzenia portretów, łączące sztuki plastyczne oraz historię. W ich trakcie uczestnicy uczą się wykonywać portrety przy użyciu węgla i pasteli, posługując się techniką stworzoną przez Roz Jacobs. Metoda ta nie wymaga zdolności manualnych ani wcześniejszego doświadczenia. Grupy zainteresowane warsztatami prosimy o kontakt pod nr. tel. 41 2531482 wew. 102.
Wystawa będzie czynna do 25 maja 2014 r. Wstęp bezpłatny.
Więcej o wsyatwie na stronie: pl.memoryprojectproductions.com
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: