poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
środa, 8 maja 2013
Henryk Pająk, pisarz pochodzący ze Skarżyska, spotkał się z czytelnikami w Klubie Gazety Polskiej w naszym mieście.
Pisarz urodził się i wychował w Skarżysku na osiedlu Bzin. Jest absolwentem filologii polskiej, w swojej karierze pracował także jako nauczyciel i dziennikarz. Pracę pisarską zaczynał od poezji i beletryzowania pamiętników oraz wspomnień. Później w jego twórczości dominować zaczęły tematy historyczne i polityczne. Henryk Pająk założył wydawnictwo Retro, w którym wydaje swoje książki.
Pisarz opowiadał zgromadzonym na spotkaniu o kulisach powstawania swoich książek. Wiele materiałów, jak mówił, dostaje od swoich czytelników, co ma wpływ na częstotliwość wydawania książek – rocznie ukazują się średnio dwie jego książki.
Autor opowiadał głównie o swoich ostatnio wydanych i będących w trakcie pisania książkach. Jedna z nich ma nosić tytuł Zdążyć przed Duchem Świętym i dotyczyć papieża Piusa X. Według niektórych źródeł ojciec papieża był Polakiem, który wyemigrował do Włoch i zmienił personalia Jan Krawiec na Giovanni Sarto (Sarto po włosku znaczy właśnie „krawiec”). Tezę tę podtrzymuje Henryk Pająk. Brak oficjalnych dokumentów świadczących o polskich korzeniach papieża tłumaczy działaniami Watykanu, naciskanego przez Cesarstwo Austro-Węgierskie. Jego zdaniem nie do przyjęcia dla cesarstwa było, żeby papież wywodził się z podbitego i wymazanego z mapy kraju.
Inną publikacją, o której mówił autor jest czteroksiąg Chazarska dzicz. W tym cyklu autor opisuje działania narodu żydowskiego na przestrzeni dziejów. Zaznaczyć trzeba, że według Henryka Pająka ok. 90% obecnych Żydów to tak naprawdę potomkowie Chazarów, którzy przyjęli judaizm w VII-X wieku naszej ery. Pozostali, tzw. Żydzi sefardyjscy, to właśnie „prawdziwi” Żydzi, zdaniem autora.
Autor poruszył także kwestię bycia oskarżanym o antysemityzm. Jak do tej pory nie został jednak skazany prawomocnym wyrokiem sądu, pomimo pięciu procesów. Perypetie związane z oskarżeniami opisał w książce Dyktatura nietykalnych.
Od tego momentu spotkanie zdominowane zostało przez tematykę dotyczącą właśnie Żydów. Pisarz zakwestionował m.in. 6 milionów, jako liczbę ofiar II wojny światowej wśród Żydów, twierdząc, że jest to kabalistyczna, mistyczna liczba, obecna w żydowskiej historii od dawna i użyta także w odniesieniu do liczby ofiar. Zakwestionował także powszechne występowanie komór gazowych w obozach koncentracyjnych. W odniesieniu do sytuacji obecnej, stwierdził, że Żydzi przybywają do Polski i budują obecnie w naszym kraju „Judeopolonię”.
Henryk Pająk zapowiedział, że środowe spotkanie autorskie było jego ostatnim w karierze pisarskiej. Tłumaczył to swoim podeszłym wiekiem i trudami związanymi z podróżami po kraju.
Paweł Wełpa
Dodaj komentarz: