poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
wtorek, 3 czerwca 2014
Od 28 maja do 1 czerwca można było, jak co roku, odbyć podróż w czasie – do epoki paleolitu. Na terenie rezerwatu Rydno odbywał się piknik archeologiczny.
Tegoroczny piknik wyglądał inaczej, niż w poprzednich latach. Tym razem było w nim więcej elementów autentycznego życia w wiosce z tamtego czasu, a szczególny nacisk został położony na wymiar poznawczo-edukacyjny. Tradycyjnie, w pierwszych dniach pikniku, pogoda nie była łaskawa dla organizatorów i pierwsze trzy dni były deszczowe, ale dwa ostatnie, jak zwykle, pogodne i słoneczne. Rekonstruktorów odwiedzały miejscowe szkoły i grupy szkolno-wychowawcze oraz goście zaciekawieni wydarzeniem.
Co roku podczas pikniku pojawiają się jakieś nowe elementy i tym razem np. pojawiła się umowna waluta funkcjonująca na terenie o nazwie „Ondyr”, co czytane wspak znaczy Rydno. Był to okrągły placek robiony z wody, mąki żytniej i miodu. Każdy mógł się przekonać o walorach smakowych tego specyfiku. Poza tym mieliśmy okazję zaobserwować jak polowali miejscowi myśliwi, jak rozpalali ogień, co spożywali. Wszystkie praktyczne umiejętności niezbędne do przetrwania były prezentowane wszystkim odwiedzającym, a jednocześnie przez pięć dni w wiosce trwało normalne życie.
Najwięcej atrakcji przygotowano w sobotę, kiedy spożywano dzikiego zwierza, a wieczorem odbył się koncert zespołu Studium Instrumentów Etnicznych, wpisujący się do klimatu miejsca i czasu. W tym roku było też eksperymentalne wypalanie bębna. W ciągu pięciu dni setki ludzi mogło odbyć wycieczkę w czasie i zapomnieć chociaż na chwilę o zgiełku codziennego życia.
Na pikniku pojawili się także przedstawiciele środowisk naukowych. Jednym z nich była Patrycja Danyło, studentka archeologii na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. We współpracy z Rosyjską Akademią Nauk przeprowadza ona badania związane z dziedzictwem archeologicznym w Polsce, Rosji i Uzbekistanie. Ich celem jest przyjrzenie się zaangażowaniu lokalnej społeczności w ochronę tego dziedzictwa w tych krajach. – Chcemy zastanowić się nad tym, jak działania te uwikłane są w sytuację prawną i ekonomiczną, jak układają się relacje między poszczególnymi zainteresowanymi nimi grupami oraz spróbować wypracować rozwiązania, które ułatwią współpracę na rzecz dziedzictwa w przyszłości. W Polsce skupiamy się na organizowanych w woj. świętokrzyskim piknikach i festynach archeologicznych (Żelazne Korzenie, PraOsada Rydno, Dymarki Świętokrzyskie). Na Rydnie badania polegają na przeprowadzaniu wywiadów z organizatorami oraz na proszeniu przychodzących na piknik turystów o wypełnianie ankiet, w których pytamy m.in. o to, jakie formy poznawania przeszłości na piknikach podobają się im najbardziej, ale również, czy wiedzą, co zrobić ze znalezionym przypadkowo zabytkiem – powiedziała.
Organizatorami pikniku są: stowarzyszenie PraOsada Rydno i Powiat Skarżyski. Impreza współfinansowana jest ze środków uzyskanych w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego gminy Skarżysko-Kamienna. Odbywa się przy ul. Łyżwy 120.
Rezerwat Archeologiczny Rydno utworzono 24 września 1957 r. dla ochrony jedynego w swoim rodzaju kompleksu osad przemysłowych przy kopalni hematytu z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne, następujące po sobie społeczności, trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu i obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego. Na terenie rezerwatu istnieje zakaz wykonywania jakiejkolwiek działalności ingerującej w część podziemną (kopalnie, zabudowa).
KRC
Zdjęcia: KRC, Paweł Wełpa
Komentarze (1):
· odpowiedz
· zgłoś