poniedziałek, 17 maja 2021
czwartek, 4 lutego 2021
środa, 16 grudnia 2020
środa, 9 grudnia 2020
niedziela, 8 listopada 2020
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
wtorek, 4 sierpnia 2020
poniedziałek, 20 lipca 2020
poniedziałek, 29 czerwca 2020
niedziela, 18 października 2015
„Skarżyskie Spotkania z Historią” organizowane przez skarżyski oddział Polskiego Towarzystwa historycznego są okazją do poznania dziejów naszego miasta i regionu.
W pierwszej części tegorocznej sesji prelegentami byli historycy z regionu. Dr Krzysztof Mastykarz mówił o sytuacji prawnej i ekonomicznej kobiet w wielkich miastach Prus Krzyżackich i Królewskich w XIV–XVI w., a dr Sylwia Konarska-Zimnicka – o roli źródeł astrologicznych późnego średniowiecza w poznaniu historycznym oraz horoskopie urodzeniowym Krzysztofa Szydłowieckiego. Katarzyna Krzystanek z Jędrzejowa „pokazała” zebranym tamtejsze Muzeum im. Przypkowskich „od kuchni” i omówiła zbiory gastronomiczne Tadeusza Przypkowskiego, a prof. dr hab. Jerzy Szczepański referował na temat szkolnictwa górniczo-hutniczego na ziemiach polskich w XIX w.
Po przerwie kawowej przyszła kolej na referaty członków skarżyskiego PTH. Jako że w tym roku przypada 100. rocznica powstania II Liceum Ogólnokształcącego, wszystkie prelekcje dotyczyły były związane z historią szkoły.
Krzysztof Zemeła, prezes PTH i jednocześnie obecny dyrektor szkoły, mówił o początkach Progimnazjum Filologicznego w Kamiennej. To ono właśnie dało podwaliny pod dzisiejsze liceum. Dyrektor szczególnie dużo mówił o inicjatorze progimnazjum – księdzu Kazimierzu Sykulskim. – Był to charyzmatyczny, nawet radykalny kapłan. Miał dar skupiania wokół siebie ludzi wybitnych, wykształconych. To przyczyniło się do sukcesu szkoły i jej rozwoju – mówił dyrektor.
Dr Piotr Kardyś przedstawił życiorys Floriana Barcińskiego, pierwszego maturzysty Gimnazjum 8-klasowego w Kamiennej. Rozpoczął on naukę w szkole w 1918 roku, a maturę zdał w 1923. Florian Barciński zdobył uznanie jako geograf. Był wykładowcą na licznych uczelniach, głównie w Poznaniu i zachodniej części kraju. – Skarżyskie gimnazjum było fabryką wybitnych ludzi – przekonywał dr Kardyś.
W ostatniej prelekcji Marcin Medyński mówił o innej osobie ważnej w historii szkoły – Auguście Witkowskim, pierwszym patronie szkoły, naukowcu i wykładowcy akademickim. August Witkowski był fizykiem i matematykiem, pracował m.in. we Lwowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Patronat jego imienia nadano szkole w 1930 roku z inicjatywy jej ówczesnego dyrektora Andrzeja Bałtruszajtisa, który był uczniem profesora i którego uważał za swojego mentora. Uczennicą prof. Witkowskiego była również małżonka Andrzeja Bałtruszajtisa, Marta, która zastąpiła go na fotelu dyrektorskim jeszcze w roku nadania patronatu. Szkoła nosiła imię prof. Witkowskiego do 1957 roku.
Na sesji zaprezentowano najnowszy numer rocznika PTH „Z dziejów regionu i miasta”. Jest on do pobrania w formacie PDF z naszej strony: http://skarzysko.info/pth/PTH_Z_dziejow_regionu_i_miasta_06-2015.pdf
Z zakładki PTH na naszym portalu można pobrać też wcześniejsze roczniki: http://skarzysko.info/informator/szczegoly/146/Polskie-Towarzystwo-Historyczne-Oddzial-w-Skarzysku-Kamiennej.html
Paweł Wełpa
Komentarze (1):
· odpowiedz
· zgłoś